Akademická konference uskutečněná 3.10.2018 v Ditrichštejnském paláci Moravského zemského muzea v Brně byla v podstatě zhutněním předchozích příprav a úvah nad výročím, jež v roce 2018 plulo veřejným prostorem. Stoleté výročí založení Československa.
A jaký byl rok 1918 z pohledu nás, Moravanů? Oficiální teze o První republice jsou přece zavádějící a tendenční. Žalář národů, jak bylo svého času označováno Rakousko-Uhersko, s odstupem času a při prostudování reálných skutečností, nevypadá tak strašně. Jistě, obrozenci, slovy Karla Čapka, určitě nezměrně úpěli. Ale měli volby, parlament, vzdělávání v národním jazyce, relativní blahobyt…
Od státních orgánů a institucí nebylo lze očekávat kritickou reflexi „společného staletí“. A stejně tak nebylo lze očekávat, že by při výrazně česky (nikoli československy!) pojatém slavení výročí dostala nějaký prostor Morava, že by snad vůbec někoho napadlo zamyslet se, otevřít otázku, jak se věci změnily v onom revolučním roce ve prospěch či neprospěch naší moravské země.
Prázdný prostor a „ohlušující ticho“ se tak pokusila vyplnit skupinka organizátorů z tzv. Žebetínské akademie, kde vznikl nápad uspořádat konferenci Morava 1918. Příspěvky, zpracované a přednesené na zadaná témata, jež se zdála být úhelná, jsou obsahem tohoto sborníku. Kritické zamyšlení nad skutečnostmi, jež si obvykle vykládáme v prizmatu spíše pověstí o První republice, než reálných dat, nás snad posune o něco dál v úvahách, jak by měla vypadat naše společnost v budoucnu… protože v minulosti se nežije, z té se lze jedině poučit.
- Počet stran: 95
- Formát: B5
- Vazba: V2
- Rok vydání: 2019 (1. vydání)
ISBN 978-80-7418-316-4
|